هوم جیم Home Gym

هوم جیم Home Gym  یا همان باشگاه خانگی ، به معنای داشتن محیطی مناسب برای تمرینات ورزشی در خانه است. مهمترین مزیت داشتن چنبن محیطی در خانه تنظیم کردن وقت ورزش مناسب هرفرد با فعالیتهای روزانه او می باشد.

داشتن فضای ورزشی در خانه باعث حذف بهانه های زیر برای ورزش نکردن را ازشما میگیرد:

 • بعد از کار خسته هستم و توان رفتن به باشگاه را ندارم.
 • توانایی پرداخت هزینه باشگاه و هزینه مربی را ندارم.
 • وقت کافی برای رفتن به باشگاه را ندارم.
 • نمی توانم فرزندانم را در خانه تنها بگذارم و برم باشگاه.

فضای هوم جیم یا همان باشگاه خانگی بهتر است به چه صورت باشد؟

بیشتر افراد تصور میکنند برای تمرینات ورزشی حتما فضایی بیشتر از ۴۰ یا ۵۰ متر مربع باید داشته باشند! در صورتی که اینطور نیست و شما با داشتن حتی یک متر مربع نیز میتوانید یک باشگاه بدنسازی کامل داشته باشد! که حتی شامل بیشتر وسایل بدنسازی در باشگاه ها نیز باشد. فقط کافی است بدانید برای چه افرادی باید قابل استفاده باشد (سن افراد، وزن افراد، هدف افراد برای تمرین).

 انتخاب دستگاه های هوم جیم:

تصور عموم برای خرید وسیله ورزشی خانگی در درجه اول دستگاه هایی مثل تردمیل ، دوچرخه ثابت و  طناب تی آر ایکس است؛ و این در حالی است که اکثر افراد طریقه استفاده مناسب از این وسایل را نمی دانند و در نتیجه با یک یا در بهترین حالت دو ماه استفاده از این وسایل آسیب میبینند و دستگاه یا تبدیل به جا لباسی شده ! یا فروخته می شود.

طناب تی آر ایکس بیشترین استفاده را دارد و حتی آن هم اگر فرد اضافه وزن داشته باشد و هنگام استفاده مربی نباشد ، دچار آسیب دیدگی شده و این وسیله هم کنار گذاشته می شود.

پس انتخاب درست کدام است؟  برای انتخاب درست اول باید چند سوال از خود بپرسید :

 1. در آپارتمان هستید یا خانه شما ویلایی است؟
 2. فضای مدنظر شما در خانه چقدر است؟
 3. سن افرادی که قرار از وسایل استفاده کنند چقدر است؟ آیا شامل فرزندان نیز می شود یا خیر؟
 4. این افراد دچار آسیب دیدگی و یا مشکلات جسمی هستند یا خیر؟
 5. آیا تا به حال ورزش کرده اید؟
 6. هدف از ورزش چیست؟ (کاهش وزن؟ افزایش وزن؟ افزایش تعادل؟ افزایش انعطاف پذیری؟ افزایش قدرت؟ افزایش چابکی؟ افزایش سرعت؟ افزایش استقامت؟ تمام موارد؟؟)
 7. آیا مربی دارید؟ ویا خودتان اطلاعاتی در مورد حرکات ورزشی دارید؟

نکته ای که حتما باید به آن توجه داشته باشید: دستگاهی مثل تردمیل و دوچرخه ثابت قبل از اینکه وارد دستگاه های ورزشی شود جزو وسایل تست های پزشکی بوده است که به مرور زمان مربیان از آنها برای تمرین تیم خود استفاده کرده اند و بعد از آن وارد باشگاه ها شده است و مربیان برای کار با آن و تمرین دادن به افراد مختلف آموزش دیده اند. پس این وسایل حتما برای استفاده نیاز به مربی و همینطور اجازه پزشک به فرد برای استفاده از آن دارد.

این اشتباهی است که اکثر افراد میکنند که با تردمیل میتوانند در خانه پیاده روی داشته باشند. درصورتی که پیاده رو ی در فضای باز و یا حتی منزل بدون تردمیل بسیار مفید تر از با تردمیل است.

شما اگر نحوه استفاده از تردمیل مناسب با شرایط بدنی و سنی خود را ندانید دچار آسیب های جدی جسمانی خواهید شد. و علت اصلی این که اکثر افراد بعد از مدت کمی دیگر استفاده نمیکنند و تبدیل به دکور خانه می شود، همین است.

با توجه به این که دستگاه های بدنسازی خانگی بسیار پر هزینه هستند و مناسب تمامی افراد خانواده نمی باشند، شما می توانید با پاسخ به سوالات بالا به یک متخصص و گرفتن مشاوره یک یاشگاه خانگی کاملا مناسب خود در منزل خود داشته باشید.

هوم جیم ، home gym ، باشگاه خانگی ، باشگاه خانگی کودک هوم جیم ، home gym ، باشگاه خانگی ، باشگاه خانگی کودک هوم جیم ، home gym ، باشگاه خانگی ، باشگاه خانگی کودک

عکس فوق یک نمونه از دستگاه باشگاه خانگی مناسب برای خانواده میباشد که امکان استفاده کودک را نیز دارد. که یک دیوار به عرض ۹۰ سانتیمتر و ارتفاع دو و نیم متر را اشغال کرده است.

با کلیک بر روی عکس محصولات بیشتر و توضیحات کاملتر محصولات را مشاهده خواهید کرد.

برای شروع:

 • ابعاد فضای مورد نظر خود را بطور دقیق اندازه بگیرید.
 • مشخص کنید چه افرادی و در چه سنینی قرار است از وسایل باشگاه استفاده کنند.
 • اهداف خود را مشخص کنید.
 • اگر محدودیت جسمانی خاصی دارید بطور دقیق و مشخص یادداشت کنید.
 • برای هزینه کمتر بهتر است از دستگاه های الکترونیکی خریداری نکنید.
 • با استفاده از این لینک میتوانید نمونه های دستگاه های خانگی مناسب برای خانواده و یا کودکان را ببینید و ایده بگیرید. اینجا کلیک کنید.
 • نمونه مورد نظر خود را از نت پیدا کنید (از گوگل ، نمونه ی اجرا شده ای که در جایی دیده اید و یا حتی سایتهای خارجی ).
 • می توانید از مشاوره رایگان شرکت نوید سلامت نشاط استفاده کنید و نمونه مورد نظر خود و مناسب فضای خود و شرایط خودتان توسط شرکت طراحی می شود و اجرا میشود.

مزایای هوم جیم (Home Gym) یا باشگاه خانگی:

 • مجبور نیستید برای رفتن به باشگاه در ترافیک گیر کنید و تایم و هزینه  اضافه برای رفت و آمد صرف کنید.
 • همیشه باز است و شامل تعطیلات نمی شود.
 • هزینه عضویت باشگاه رایگان است و مجبور به پرداخت شهریه نمی باشید.
 • آزادی عمل کامل دارید (میتوانید از موزیک مورد علاقه خود استفاده کنید، تمرینات و تکنیک ها و نکات ایمنی و نظافت به عهده خودتان است، میتوانید از تلفن همراه استفاده کنید و کسی با شما کاری ندارد و یا از تمرین خود فیلم و عکس تهیه کنید).
 • افراد زیادی نیستند که باعث حواس پرتی شما شوند و یا با صحبت وقت شما را تلف کنند. درواقع تمرکز کامل دارید.
 • هزینه ای که برای ایجاد باشگاه خانگی صرف میکند یک بار است و در حد ایجاد یک باشگاه همگانی نیست.

معایب هوم جیم (Home Gym) یا باشگاه خانگی:

 • کسانی که دوست دارند چالش داشته باشند این امکان فراهم نیست، و برای این کار مناسب ترین کار هر از گاهی می توان از دوستان دعوت کرد و ایجاد چالش کرد.
 • ایجاد این فضا احتیاج به صرف هزینه قابل توجه است ولی نه به اندازه باشگاه ورزشی عمومی.
 • قسمتی از فضای خانه برای ورزش استفاده می شود و ممکن است با دکور منزل همخوانی کامل نداشته باشد.
 • عوامل حواس پرتی در خانه میتواند تلفن، فرزندان ، تلویزیون و از این قبل موارد باشد که معمولا راه فراری نیست! و باید برای آنها چاره ای اندیشید.
 • ممکن است تمرینی که لازم است انجام دهید دستگاه مورد نظر را نداشته باشید و برای انجام آن تمرین باید خلاقیت داشته باشید.
 • گاهی فضای مورد نظر پارکینگ ، حیاط و یا انباری منزل است که در فصل های مختلف سال از نظر سرما، گرما و تحویه ممکن است چالش زا باشد.
 • در هوم جیم ممکن است تمرکز و تسلط بیشتری بروی تمرینات داشته باشید ولی بزرگترین عیب آن همان اجتماعی نبودن آن است.

پیشنهادات ما به شما برای انجام تمرینات :

  1. ساعتی را مشخص کنید برای تمرینات ورزشی . تحقیقات نشان داده است که تمرینات هوازی مخصوصا پیاده روی یا دویدن در ساعت اولیه روز بعد از بیدار شدن به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یاعث تقویت سیستم قلبی عروقی شده و همینطور افزایش متابولیسم بدن ، تنظیم قند خون و افزایش چربی سوزی میشود. توجه داشته باشید که زمان کمتر از ۱۱ دقیقه لازم است تا این فرآیند آغاز شود و درنتیجه در ابتدای روز حدود نیم ساعت پیاده روی و یا دویدن با سرعت متوسط بسیار مفید است. و بهترین زمان برای تقویت عضلات و عضله سازی و مهارت های دیگر بعد از ظهر و میتواند بیت ساعات ۵ بعد از ظهر تا ۸ شب باشد.
  2. سعی کنید حتما از درست بودن تمرینات و حرکات خود اطمینان حاصل کنید تا آسیب نبینید.
  3. متعهد باشید به برنامه خود و در عین حال منعطف باشید. برنامه شما باید منظم باشد برای نتیجه گیری بهتر.
  4. با جستجو در سایتهایی مثل یوتیوب و پیدا کردن افراد متخصص میتوانید برنامه های متنوع و لذت بخشی را پیدا کنید و اجرا کنید. البته باید درنظر داشته باشید با شرایط جسمانی شما مناسب باشد.
  5. حتما حد اقل هفته ای دو بار تمرینات بعد از ظهر جهت تقویت عضلات و عضله سازی داشته باشید تا بافت عضلانی را از دست ندهید.
  6. برنامه غذایی مناسب داشته باشید.
  7. تمرینات را برای خود لذت بخش کنید. با موزیک و یا هر چیز دیگری که تمرینات را برای شما لذت بخش میکند. حتی میتوانید به جای پیاده روی یا دویدن همان زمان را برای حرکات موزون بگذارید و فقط لذت ببرید.

نکاتی که معمولا باعث میشود شما به ورزش ادامه دهید:

 1. اجرای صحیح حرکات و تمرینات که باعث می شود شما دچار آسیب نشوید و احساس قدرت و تعادل و انعطاف پذیری بیشتری کنید و درنتیجه شادابی بیشتری داشته باشید.
 2. اگر میخواهید ورزش کردن روزانه بصورت عادتی تبدیل شود که نتوانید از آن دست بکشید فقط کافی است ۶۶ روز این کار را انجام دهید.
 3. حتما برای ادامه دادن آن را تبدیل به یک کار لذت بخش کنید.